Чому українці не можуть купити перевірений автомобіль?

 

Історія:
Українці досі не мають можливості безкоштовно перевірити VIN-номер автомобіля під час його придбання.

Що сталося:
В судовому реєстрі з’явилася справа про арешт BMW, VIN-номер якого не співпав з даними в техпаспорті. Власник придбав цей автомобіль разом із свідоцтвом лише рік назад, але не перевірив її номери.

Чому це важливо:
Якщо ви не змогли перевірити VIN-номер автомобілю — ви можете стати жертвою кримінальним автобізнесу. МВД може відкрити дані про VIN-номери й захистити громадян від шахраїв.

Що таке VIN-код?
VIN-код (англ. Vehicle identification number, VIN) — це унікальний номер автомобілю. Він складається з 17 цифр. В комбінації цифр зашифрована інформація про виробника, характеристики автомобіля та рік його випуску.

VIN-код наноситься ще під час виробництва автомобілю. Знаходяться номери на кузові, шасі та спеціальних номерних табличках (шильдиках) — це частини автомобіля, які не змінюються і майже не руйнуються в ДТП.

VIN-коди використовуються в усьому світі за єдиним стандартом. Завдяки ним кожну машину в світі можна абсолютно точно ідентифікувати й отримати базову інформацію про неї.

Ви кажете, можна купити машину з підробними номерами? Як таке можливо?
В Україні існує кілька шляхів продажу автомобілів. Перший — власник автомобіля разом з покупцем відправляється до МРЕВ, де перевіряють автомобіль та переоформляють документи. У такому разі ризик придбати автомобіль з підробними VIN-номерами майже відсутній.

Інший спосіб — придбати автомобіль по генеральній довіреності. Тобто ви юридично не стаєте власником автомобіля, машину не перевіряють, але ви можете її використовувати. Саме в таких ситуаціях є ризик придбати авто з підробними VIN-кодами.

За даними МВС, в 2017 році було підроблено 1201 VIN-кодів на автомобілях. Маються на увазі лише ті випадки, які були виявленими.

Навіщо VIN-коди підробляються? У чому проблема з цим автомобілем?
Адвокат Максим Лазарєв розповідає, що найбільш поширена схема виглядає наступним чином:

Припустимо, в Україні зареєстрований певний автомобіль. Нехай це буде червоний Форд. З цією машиною поки немає ніяких проблем.

Одного разу наш червоний Форд потрапляє в ДТП. Авто настільки зіпсоване, що більше використовувати його немає ніякої можливості й ремонту він не підлягає.

Тоді такий автомобіль може бути використаний в злочинній схемі. Документи на цей автомобіль забираються, як варіант — вирізаються, й VIN-номери з кузова та інших частин автомобіля.

Далі в Україну ввозиться нелегальним шляхом двійник такого автомобілю — теж червоний Форд. Часто такі автомобілі це авто на єврономерах, або взагалі авто, які знаходяться в міжнародному розшуку.

Далі номери на машині двійнику підробляються. І ця машина продається за генеральною довіреністю. Тобто власник отримує автомобіль-двійник з підробленими VIN-номерами та документи від першої машини.

Навіщо VIN-коди підробляються? В чому проблема з цим автомобілем?
Що буде якщо купити автомобіль з підробленими VIN-номерами?

«По суті у власника такого автомобілю майже немає жодних підстав відстояти право власності на такий автомобіль. Часто буває, що такий автомобіль затримує за порушення ДТП поліція, починає його перевіряти і виявляється, що номери підроблені. Тоді такий автомобіль арештовують, а власник втрачає вкладені кошти», — розповідає Максим.

У судовому реєстрі ми знайшли справу про арешт автомобіля BMW, VIN-номер якого не співпав з даними в техпаспорті.

У судовому рішенні сказано, що поліція зупинила авто, щоб перевірити техпаспорт автомобіля. Виявилося, що в свідоцтві було вказано два номери автомобіля, тоді як в базі Національної поліції цей автомобіль зареєстровано за іншим номером.

«Власник автомобіля в судовому засіданні зазначив, що є добросовісним користувачем автомобіля марки БМВ-525, який придбав разом із зазначеним свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу близько року назад», — також повідомляється в рішенні.

Автомобіль було вилучено і накладеного на нього арешт. Власник автомобіля був позбавлений права розпоряджатися та використовувати машину.

Як перевірити, чи не підроблені VIN-номери в автомобілі?
Один з шляхів тиску на кримінальний автобізнес — відкриття даних про VIN-номери. Зараз українці не мають можливості безкоштовно перевірити VIN-номер автомобіля під час його придбання — їм потрібно звертатися до МВС або посередників та платити гроші за довідку.

Висновок. МВС може та повинно відкрити дані про VIN-номери та захистити українців від шахраїв.

Джерело: Судова правда

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *