Іллічівський районний суд виправдав обвинувачених в умисному вбивстві через помилку сторони обвинувачення.

Іллічівський районний суд Одеської області ухвалив вирок, яким виправдав трьох обвинувачених у вчиненні умисного вбивства.

Орган досудового розслідування кваліфікував дії: обвинувачених за п.п. 6, 12, ч. 2 ст. 115 КК України, за кваліфікуючими ознаками: вбивство, тобто умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині, вчинене з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб.

Однак суд прийшов до висновку, що стороною обвинувачення, органом досудового розслідування було порушено порядок проведення досудового розслідування, складання та вручення обвинувального акту поза межами строку досудового розслідування, направлення до суду порушило право обвинувачених на захист.

Враховуючи, що повідомлення про підозру  ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вручено 05 березня 2013 року, до суду обвинувальний акт вперше надійшов 30 травня 2013 року у якому строк досудового розслідування тривав 3 (три) місяці, тобто усунення недоліків в обвинувальному акті та повторне його направлення до суду необхідно було здійснити упродовж 6 (шести) діб.

       З огляду на лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 3 жовтня 2012 року № 223-1430/0/4-12 «Про порядок здійснення підготовчого судового провадження відповідно до Кримінального процесуального кодексу України» прокурор позбавлений можливості проведення будь-яких слідчих або інших процесуальних дій, крім тих, що зазначені в ухвалі про повернення обвинувального акта.

Судом враховується, що первинний обвинувальний акт направлений до суду своєчасно в межах строків досудового розслідування і ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 отримали статус обвинувачених з моменту вручення їм цього акту – 30 травня 2013 року.

Разом з тим, повернення обвинувального акту не означає відновлення досудового розслідування та його продовження. Прокурору надається виключно можливість усунути недоліки обвинувального акту, але не надає органу досудового розслідування можливість відновити це розслідування, проведення будь-яких слідчо-розшукових дій.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право повернути обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру  прокурору для усунення недоліків за яких вони не відповідають вимогам цього Кодексу.

Таким чином, після повернення обвинувального акту до прокурора, залишок строку досудового розслідування використовується виключно для усунення недоліків обвинувального акту, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, без права на відновлення досудового розслідування, проведення будь-яких слідчо-розшукових дій.

Суд приходить до висновку, що фактичне відновлення досудового розслідування відносно ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , як підозрюваних, надання слідчому доручення на проведення досудового розслідування, призначення судової експертизи, продовження строків досудового розслідування до 4-х, 6-і місяців, нове відкриття підозрюваним ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 матеріалів кримінального провадження, в порядку ст. 290 КПК України, були незаконними.

Зазначені дії свідчать про те, що вказані дії призвели до втрати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , статусу обвинувачених за обвинувальним актом від 30 травня 2013 року та їм штучно відновлено статус підозрюваних, як особам яких раніше було повідомлено про підозру.

Таким чином, обвинувальний акт від 04 вересня 2017 року був складений поза межами строку досудового розслідування, який сплинув не пізніше 01 лютого 2017 року та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не набули статусу обвинувачених в даному кримінальному провадженні у передбачений КПК України порядку.

Ознайомитися з повним текстом вироку можна  за посиланням .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *